Fitness

Genetiğinin İyi veya Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır? | Fitness ve Genetik

0
Fitness ve genetik

Fitness ve genetik arasında bağı ve genetiğinizin iyi mi yoksa kötü mü olduğunu nasıl anlayabileceğinizi bu yazımızda sizlerle paylaştık.

|Fitness ve Genetik

Birçok kişinin aklında bulunan en büyük sorulardan bir tanesi Genetiğim iyi mi? veya Genetiğim kötü mü? Bu sorunun net bir şekilde evet veya hayır gibi bir cevabı olması beklenmez. Çoğu sporcunun bu soruya takılmasının asıl sebebi vücudunun veya bazı bölgelerinin yavaş/eksik geliştiğini düşünmesinden kaynaklanır. Fitness ve genetik birbiriyle bağlantılı bir konudur.

Genetiğinin İyi veya Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Genetiğinizi iyi veya kötü olduğunu anlamak istiyorsanız ilk yapmanız spor salonuna gidip antrenman yapmaya başlamaktır, düzenli antrenman yaptığınızda vücudunuzda gelişim kaçınılmazdır. Ancak bu sürede gerçekleşen gelişim kimi insanlarda daha fazla kimi insanlarda ise daha az olur işte burada genetiğin önemi devreye girer.

Sizlere vücut geliştirme için genetiğin bir önemi yoktur diyemeyiz ancak genetiğe takılmamanız gerektiğini söyleyebiliriz çünkü bunu değiştirmenin bir yolu yoktur, ancak düzenli beslenme ve spor ile gelişim almamanız imkansızdır. Genel olarak sizlere şu şekilde örnek verebiliriz bir arkadaşınızla aynı anda spor yapmaya başladınız ve bir süre sonra aynı düzende ilerlemenize rağmen kendinizin arkadaşınızdan daha hızlı geliştiğini gözlemlediniz bu durumda sizin genetiğinizin arkadaşınıza göre daha iyi olabilir.

Genetik Herkeste Farklıdır

Genetik herkeste farklıdır. Yani herkesin kas kazanımı, yağ yakımı, metabolizması farklıdır. Herkesin yağlanması bile farklı olur kimileri yağlandığında yüzüne etki eder kimileri bel çevresine. Bazı insanlar daha hızlı bir şekilde yağ kazanır veya yağ kaybeder ancak bazıları daha stabildir. Bazı insanların karın kasları simetrik diğerlerinin asimetriktir. Bunların en ortak noktası ise çalıştıklarında emeğinin karşılığını almasıdır yani birisi sizden daha hızlı yağ kaybedebilmesi sizin yağ kaybedemeyeceğiniz anlamına gelmez sadece diğer kişiye göre biraz daha vakit alır.

Ayrıca kimi insanların kolları genetik olarak daha hızlı gelişir ve daha güzel durur ama omuzları kolları kadar iyi durmaz bunlar tamamen genetiktir. Tabii ki bu omuzlarının kötü duracağı anlamına gelmez, doğru bir şekilde çalışırsan illa ki gelişim olacaktır.

Dediğimiz gibi fitness ve genetik birbirine bağlıdır ancak genetiğinizin iyi veya kötü olması vücut geliştirmenize bir engel değildir, bu nedenle benim genetiğim kötü yapsam da gelişmiyor vb. düşüncelere kapılmayın. Doğru antrenman ve doğru beslenme ile gelişim almamanız imkansızdır.

Tolga

Alman Hacim Antrenmanı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.