Antrenman

Spora Yeni Başlayanlar Neden İlk Ay Full-Body Yapar?

0
İlk ay full-body

Birçok kişi ilk ay full-body antrenman programı ile başlıyor işte bunun sebebi! Spora yeni başlayan biriyseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız profesyonel bir destek almanız önemli. Çünkü hem kaslarınızı nasıl çalıştırmanız gerektiğini öğrenir hem de antrenman programınızı vücudunuza göre yönlendirebilirsiniz.

Spora yeni başlayanların merak ettiği pek çok soru olsa da neden ilk ay full-body ile başlandığı listenin en başında bulunuyor. Sorunun yanıtını verirken full body ne işe yarar? Bunu anlatarak başlayalım.

Full Body Nedir?

Full body, sporcunun bir gün içinde vücudundaki tüm kas gruplarının çalıştırılması için uygulanan bir antrenman şeklidir. Bu antrenmana başlamadan önce sporcunun seviyesine bağlı olarak zorluk seviyesi belirlenir. Full body yapıldığında tüm kaslar çalışacağından vücut zorlanır ve bir sonraki gün dinlenmeye alınır. İlk bu programla başlamanın amacı vücudun genel fitness seviyesinin yükseltilmesini sağlamaktır. Çünkü zamanla antrenmanların sayısı ve süresi daha çok uzamaya başlayacaktır. Vücuttaki tüm kasların aynı anda çalışıyor olması demek istenilen verimi daha hızlı alabilmek anlamına gelir.

Full Body Programının Özellikleri Nedir?

Full body programında önemli olan kişinin seviyesidir. Yani henüz spora yeni başlamış olan bir kişiyseniz bu durumda haftalık 3 gün kaslarınızın çalıştırılması sağlanır. Bir gün antrenman bir gün dinlenme şeklinde geçen programla birlikte vücuttaki tüm kasların her birine uyacak bir program hazırlanmış olur.

Spora yeni başlayan bir kişi düzenli olarak bu programa uyması halinde zamanla alışacak ve antrenman süresi haftada 4 gün şeklinde düzenlenecektir. 4 günün 2 günün de vücudun alt bölümü birinde ise üst bölümüne odaklanılır. Zamanla üç güne çıkan program sayesinde vücut yavaş ancak etkili bir geçiş yapmış olur.

Full Body ile Başlamanın Faydaları Nelerdir?

Spora yeni başlayanlar için ilk ay full-body yapılmasının pek çok faydası vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm kas grupları çalıştırıldığından dolayı vücuttaki yağ yakımı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlar. Bir gün bekleyip bir gün antrenman sayesinde kişi kendisine daha fazla zaman ayırabilir ve bu da çalışan birisi için tasarruf anlamına gelir.

İlk ay Full-body programı birleşik egzersizlerden oluşmaktadır. Bu da vücudun monotonluktan daha hızlı kurtulmasına imkan sağlar.

Full Body İle Split Antrenman Arasındaki Fark Nedir?

  • Split antrenman programı genellikle fitness yapan ya da vücutlarını geliştirmek isteyen kişiler tarafından yapılır. Full body ise her programda tüm kas gruplarının aynı anda çalışmasına odaklanır.
  • Split antrenmanlar tek bir bölge üzerine odaklandığından dolayı program süresi daha kısa ancak haftalık program süreniz daha uzun olur.

Yukarıda bahsettiklerimizden yola çıkarak spora yeni başlayan biri full body mi yoksa split antrenman mı yapmalı? Sorusunun yanıtına full body şeklinde diyebiliriz.

Diğer içeriklerimize göz at;

Neden Kasların Gelişmiyor?

admin

Bol Protein Ve Karbonhidratlı Pirinç Unu Tarifi

Previous article

Clean Bulk Nedir? Clean Bulk Nasıl Yapılır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir