Beslenme

Suyun Spordaki Önemi Nedir?

0
suyun spordaki önemi

Suyun spordaki önemi ve hayatımıza kattığı faydalar saymakla bitmez. Bir bireyin hayatta kalması için en önemli etkenlerden biri olan su normal bir insan için bile bu kadar önemliyken bir sporcu için ne kadar önemlidir gelin hep beraber öğrenelim.

Her bireyin kendi vücuduna göre günlük alması gereken belirli bir su miktarı vardır. Sizlerde buraya tıklayarak kendi vücudunuza göre günlük almanız gereken su miktarını öğrenebilir ve içtiğiniz su miktarına dikkat edebilirsiniz. Günlük olarak vücudunuzun alması gereken su ihtiyacını gazlı-gazsız, şeker ilaveli içecekler yerine genel olarak içme suyu ile gidermeliyiz. Birçoğumuz günlük aldığımız kalorileri dikkate alırken içtiğimiz su miktarını dikkate almıyor, oysa ki vücudumuzdaki milyarlarca hücrenin her birinin %70’i sudan oluşuyor. Su içmediğimizde vücudumuz halsiz düşüyor ve genel sağlığımızın bozulması ile performansımız ciddi derecede düşüşe geçiyor.

Suyun Spordaki Önemi Nedir?

Kaslara Enerji Sağlar

Gerçekleşen tüm metabolik süreçlerin hatasız bir şekilde tamamlanması için doğru beslenmek ve yeterince su içmek gerekir. Kasların yeterli performansta çalışması için enerji seviyesinin dengelenmesi oldukça önemlidir. Antrenmanınıza başlamadan önce yeterli derecede içtiğiniz su içerisinde bulunan elektrolitler sayesinde kaslarınızın enerji dengesi korunur.

Ağrılarınız Azalır

Yapılan antrenmanlarda kaslara verilen hasarlar gelişim açısından çok önemli olsa da antrenman sonrası yaşanan ağrılar kimi zaman dayanılmayacak dereceye gelebiliyor. Yapılan bir araştırmada yeterli miktarda su içen bireylerin ağrı eşiklerinin yükseldiği ve bu sayede daha uzun soluklu ve yüksek performanslı antrenmanlar çıkardığı yetersiz su içenlerin ise kas hasarı sonrasında ağrı çekerek ağrı eşiklerinin düştüğü ve antrenmanlarının bu nedenle kısaldığı gözlemlenmiş.

Kas Kramplarını Önler

Suyun spordaki önemi konumuzun en önemli başlıklarından bir tanesi de kas kramplarını önlemesidir. Antrenman esnasında veya dinlenirken gerçekleşen kas krampları birçok sporcunun korkulu rüyası denilebilir. Oldukça şiddetli bir acı sağlayan kramplar yetersiz su içmekten dolayı gerçekleşebiliyor. Bu nedenle kas kramplarının önüne geçmek için su tüketimini ihmal etmemeniz ve yeterli düzeyde sodyum almanız gerekmektedir.

Yeteri kadar su alınmaması halinde böbrekler işleyişini tam anlamıyla yerine getiremez. Bundan dolayı karaciğer böbreklerin vazifesini de üstlenerek asıl işleyişini kaybeder ve yağ yakımı azalır.

Susamadan Su İçin!

Suyun spordaki önemi yazımızın bir diğer başlığı susamadan su içmeniz. Evet, susadığınızı fark etmeden su içmeniz gerekmektedir. Eğer sadece susama hissiniz geldiğinizde su içiyorsanız vücudunuzda dehidrasyon gerçekleşiyor olabilir çünkü susama hissiniz, vücudunuzdaki suyun %1’i kaybedildiğinde oluşan bir sinyaldir, dehidrasyonun bir ileri seviyesini gösteren bir işarettir ve dehidrasyon beynin susuzluk merkezini daha fazla sıvı alması için uyarır.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

  • Performansta düşüş
  • Hızlı yorulma
  • Vücut sıcaklığının artması
  • Odaklanmada zorluk
  • Baş ağrısı
  • Terleyememe
  • İdrar renginin koyulaşması

 

Tolga

Alman Hacim Antrenmanı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Previous article

Alkolün Spora Etkisi Nelerdir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.