Yaşam

Metabolizma Hızı Artırma Yöntemleri!

0
Metabolizma hızını artırma yöntemleri ve metabolizma hızı artıran besinleri sizler için yazımızda paylaştık. Metabolizma hızının artmasını sağlayan besin ve birçok püf nokta aşağıda!

Metabolizma Nedir?

Metabolizma; tiroit bezi tarafından düzenlenen, hücrelerindeki besini enerjiye dönüştüren biyokimyasal bir süreçtir. Kısaca düşünürken, yürürken vb. vücudun her hareketi veya fonksiyonu yerine getirirken harcadığı enerjidir. İnsan vücudu sadece fiziksel aktiviteler ile enerji harcamaz, düşünürken besinleri sindirirken gibi birçok psikolojik veya biyolojik süreçlerde de enerji harcar.
 
Metabolizma Hızı
Metabolizma hızı her insanda değişiklik göstermektedir. Metabolizmanın hızlı olması, vücudumuz için ihtiyaç duyulan enerjinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması demektir. Hızlı bir metabolizma vücudun daha fazla kalori yakmasını ve bu sayede kilo vermesini sağlar. 
Sizlerle paylaştığımız metabolizma hızı artırma yöntemleri sayesinde kilo verme döneminde metabolizma hızınızı etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nasıl ölçülür

insan vücudunun metabolizma hızını genel olarak 3 farklı parçaya ayırabiliriz: Bazal Metabolizma Hızı, Besinlerin Termik Etkisi ve Günlük Aktivite Düzeyi.

Bazal Metabolizma Hızı (BMH)

Bazal metabolizma hızı, bir insanın vücudunun yaşamsal fonksiyonları tamamlaması için ihtiyaç duyduğu enerjiye denir. Yani insanın hayatta kalabilmesi için gereken enerjidir. Ortalama olarak insanların günlük kalori ihtiyacının %60-75’ini bazal metabolizma oluşturmaktadır. 20’li yaşlardan sonra bazal metabolizma hızı her on yılda bir %1-2 oranında azalır. Ancak bu durum kişilerin günlük aktivite miktarı ve beslenme stilleri ve genetik yapılarına göre bazal metabolizma hızında değişiklikler görülebilir. 

Besinlerin Termik Etkisi

Besinlerin termik etkisi, yediğimiz besinlerin vücudumuz tarafından sindirilmesi ve sindirimden sonra ortaya çıkan enerjidir. Besinlerin termik etkisi genellikle günlük kalori miktarının %10’unu oluşturmaktadır. Yediğimiz her besinin termik etkisi ve ortaya çıkan enerji farklıdır. 
  • Her bir gramı 9 kcal olan yağların termik etkisi 0-3%,
  • Her bir gramı 4 kcal olan karbonhidratların termik etkisi 5-10%,
  • Her bir gramı 4 kcal olan proteinlerin termik etkisi ise 20-30% oranındadır.

Günlük Aktivite Düzeyi

Günlük aktivite düzeyi bizler için en önemli konudur çünkü. Günlük aktiviteleriniz ile harcadığınız kaloriler vücudunuzun ne kadar kalori yakacağını belirlemektedir. 

Metabolizma Hızı Artırma Yöntemleri

Her insanda farklı olan metabolizma hızını artırmak mümkündür. “Ne yesem yaramıyor” cümlesi tam olarak hızlı metabolizmaya sahip bireyler içindir. Hızlı bir metabolizmaya sahip olan insanlar diğer insanlara oranla daha hızlı bir şekilde kalori yakmaktadırlar. 
 
Metabolizma hızını artırmanın en önemli yöntemi günlük hayatınızda hareketli olmanızdır. Günlük yaşamınızda antrenman yapmak ve hareketli yaşamak metabolizma hızınızı yükseltmenin yanı sıra sizlere daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır.

Bol Su İçin

Gün içerisinde bol bol su tüketmek metabolizmanızın hızlanması için yararlı bir iştir. Özellikle soğuk su içtiğinizde vücudunuz bu suyu ısıtmak için metabolizma hızınızı artırır ayrıca gün içinde yeteri kadar sus içmenin cildinize iyi gelmesi gibi birçok faydası vardır.

Sabit Kalmayın

Uzun süre sabit bir pozisyonda kalmayın. Uzun süre hareketsiz kalmak metabolizma hızının yavaşlamasını sağlayacak bir harekettir, bu nedenle sık sık hareket etmeye özen gösterin. 

Yüksek Proteinli Öğünler

Diğer besinlere göre protein oranı yüksek besinlerin sindirilmesi daha zordur bu yüzden protein ağırlıklı besinler sindirilirken vücudumuzun metabolizması daha fazla hızlanır.

Ağırlık kaldırmak

Düzenli olarak ağırlık kaldırmak, kas kütlesini artırmaya yönelik olduğundan ve efor sarf etmeye yol açtığı için metabolizmayı hızlandırır.

Yeşil Çay ve Kahve

Yeşil çay ve kahve içerisinde bulundurdukları kafein ve biyokimyasal maddeler sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır
 
Ayrıca metabolizmayı hızlandıran bazı besinleri sizlerle paylaştık
Metabolizma Hızı Artırma Yöntemleri!

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Turunçgiller, Greyfurt, Tarçın, Acı Biber, Yoğurt, Elma Sirkesi gibi besinler metabolizmanın hızlanmasını sağlar
 
Daha fazla içerik için bizleri  sosyal medya hesaplarımızdan takip etmenizi ve bol antrenmanlı günler geçirmenizi dileriz. 🙂
admin

Alkolün Spora Etkisi Nelerdir?

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir