Antrenman

Definasyon Rehberi | Definasyon Dönemi İçin Öneriler

0

Yağ yakma süreci olarak da bilinen Definasyon dönemi hakkında her bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. İşte sizler için definasyon rehberi!

Bulk’a girdiğimiz dönemde vücudumuz kas kazandığı gibi yağ da kazanır bu yüzden güzel bir Bulk sezonu geçiren sporcular yaz aylarına doğru yağlarından kurtulmak ve kazandığı kas kütlesini daha estetik bir şekilde ortaya çıkarmak için Definasyon dönemine girer.

Definasyon Rehberi

Definasyon dönemindeki amacımız yağ yakmak bu sebeple beslenme programımızı buna göre hazırlamalıyız. Yağ yakımı için temel taktikler mevcut ancak asıl iş beslenmemizi ayarlamakta.

Kalori neredeyse bütün gıdalarda bulunan bir enerji birimidir. Vücudun gün içinde harcadığı bir enerji miktarı (yakılan kalori) vardır. Aynı zamanda da vücudumuza aldığımız bir enerji miktarı (alınan kalori) vardır. Yani kısaca yaktığımız kaloriden daha az kalori alırsak kilo veririz.

Vücudumuz bu kiloyu sadece yağ olarak değil su ve kas olarak da verebilir. Kas vererek kilo kaybetmek asla istemediğimiz taraf.  Düzenli ve yararlı bir antrenman programı uygulayan kişilerde kas kaybı yaşanmayacaktır.

Bulk döneminde yaptığımız gibi ilk işimiz Günlük Kalori İhtiyacımızı hesaplamak olacak. Linke tıklayarak Günlük Kalori İhtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

Definasyon Rehberi

Kalori Açığı Oluşturmak

Kalori ihtiyacımızı hesapladıktan sonra kalori açığı oluşturup yani günlük kalori ihtiyacımızdan 250-500 kalori az alırsak yağ yakımını başlatmış olacağız.

250-500 kalori açık oluşturmak definasyon sürecine başlamak için en ideal rakamlardır.

Günlük kalori ihtiyacı 3000 kalori olan sporcu 2500 kalori alarak definasyona başlamalı hem yağ yakımı oluşacak hem de yağları yakarken kas kaybına uğramayacaktır.

Fazla kalori açığı antrenmanda performans kaybı ve kas kaybı demektir. Bu durum metabolizmanın yavaşlaması ve uzun vadede yağ yakmanın daha da zorlaşması anlamına gelir. Yani zayıflamak için her zaman daha az yememeliyiz, sabırlı olmalıyız.

Nasıl Beslenmeliyiz?

Kalori açığı oluşturup kardiyo içeren düzgün bir antrenman programı uyguladığımız vakit yağ yakımı gerçekleştirebiliriz fakat besin seçeneklerimizi düzenlemenin sağlığımız üzerindeki etkisi büyük. Fastfood kaynakları ile de makrolarımıza ulaşabiliriz fakat bu uzun vadede sindirim ve boşaltım sistemlerimize zarar verebilir.

Antrenman Programı

Definasyon sürecinde beslenme ne kadar önemli olsa da antrenman programı da bi o kadar önemli bir maddedir.

Kardiyo içeren ve nabzımızın yüksek olduğu antrenmanlar yağ yakımını hızlandıracaktır. Yağ yakım döneminde bolca kardiyo yapmanızda fayda var.

Definasyon rehberi hakkında her şeyi yazımızda anlatmaya çalıştık işinize yaraması dileğiyle.

Bol Sağlıklı ve Sporlu Günler.

admin

Alkolün Spora Etkisi Nelerdir?

Previous article

Bulk Rehberi | Bulk Dönemi İçin Öneriler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir