Fitness

Neden Kasların Gelişmiyor?

0
Neden Kasların Gelişmiyor

Neden Kasların Gelişmiyor sorusuna sizler için cevaplarını aradık.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen her insan spora başvurur. Sonrasında ise düzenli şekilde ilerlemeyen bireylerin aklına Neden Kaslarım Gelişmiyor sorusu takılır. Birçok sebebi olan bu konuyu yazımızda inceleyeceğiz ve çözümleri aktaracağız.

Neden Kasların Gelişmiyor

Neden Kasların Gelişmiyor

1 Yeteri kadar dinlenmemek

Spor yapmak vücut gelişiminde ne kadar önemliyse kaslarını dinlendirmek de bi o kadar önemlidir. Spor ve dinlenme dengesini orantılı devam ettiremeyen bireyler ne yazık ki düşündüğü ve istediği kadar verim alamamakta. Kasların büyümesi için günlük uykunuza dikkat etmelisiniz bu da 6-8 saat aralığında bir vakite tekabül ediyor. Uyku düzeninizi düzenli bir hale getirirseniz metabolizmanız hızlanır ve emeklerinizin karşılığını almaya başlarsınız.

2 Az su tüketmek

Vücudumuzun %70-75’lik kısmını suyun oluşturduğunu düşünürsek hayati fonksiyonlarımız için su içmenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca su metabolizmanın düzenlenmesini sağlar ve zayıflamaya yardımcı olur. Gün içerisinde içilen 2,5-3 litre su vücudu zararlı toksin maddelerinden arındırır ve ödem atmayı sağlar. Su eksikliği vücutta kortizol hormonunun artmasına sebep olur ve kortizol hormonu da kas yıkıcı bir hormon olduğunu unutmamamız gerekiyor. Suyun spordaki önemi adlı yazımıza buradan ulaşabilirisniz.

3 Fazla ağırlıkla çalışmak

Gereğinden fazla ağırlıkla çalışmak sizi kaslarınıza hasar verse de maalesef aktif şekilde kas kütlenizi arttırıp neden kasların gelişmiyor sorusunu size hatırlatır. Ve vücudunuzda ağrılar ortaya çıkmaya başlar. Kas hipertrofisini amaçlıyorsanız maksimal kuvvetin %55-80 aralığında çalışmanız sizi amacınıza ulaştırır.

4 Sürekli aynı ağırlıkla çalışmak 

Bu şekilde çalışmak başlarda sizi motive etse de maalesef ilerleyen süreçlerde sadece zaman kaybı olarak geri dönüş yapar. Çünkü vücut belli bir süre sonra kullanılan ağırlığa adapte oluyor ve gelişimi durduruyor. Eğer kaslarınızın hiç durmadan gelişimini istiyorsanız ağırlıkları her ay arttırın ve bu periyotlama sistemiyle çalışın.

5 Yanlış form

Önce ki maddelerde yeterince ağır çalışılmamanızı belirtmiştik ve zamanla ağırlık arttırılması gerektiğini sürekli aynı ağırlık kullanılmaması gerektiğini hatırlatmıştık. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda ağırlık arttırırken egzersiz esnasında doğru formu korumaktır. Yani kullanılacak ağırlık sizin formunuzu bozmanıza neden olmaması gerekir.

6 Çok fazla kardiyo yapmak

Aynı tempoda uzun süre çalışmak, düşük yoğunlukta yürümek kardiyo çalışmalarında yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Eğer özel bir müsabakaya, maraton yarışmasına hazırlanmıyorsanız saatlerce kardiyo çalışması yapmak yağ yakımıyla beraber kas kaybını da beraberinde getirecektir. (220-yaş-dinlenmiş nabız) % + dinlenmiş nabız formülü ile maksimal nabız sınırınızı hesaplayıp çalışmalarınızı o nabız aralığında yaparsanız hedefinize hızla ulaşacaksınız.

Ve bu şekilde neden kasların gelişmiyor sorusu sizin için ortadan kalkacaktır.

 

admin

Bulk Rehberi | Bulk Dönemi İçin Öneriler

Previous article

Yulaf Krep Nasıl Yapılır? | Proteinli Fit Tarif

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir